Naturfotografen Brutus Östling

Ägnade hela lördagen åt en workshop med den välkände naturfotografen Brutus Östling/N på Saga biografen i Hallstahammar. Föreningen Naturfoto Västmanland var arrangörer. Ordföranden ”Stickan” och föreningens hedersmedlem naturfotografen Anders Geidemark/N hälsade välkomna innan dagen drog igång.

Bilder, bilder och berättelser. Praktiska tips utifrån ”så här gör jag”. Makalösa bilder och berättelser hur de kom till.
Många dygn i gömslen. En del mer eller mindre bekväma. Brutus är en duktig och smårolig berättare som bidrog till att timmarna rullade iväg fort.

Föreningen Naturfoto Västmanland har en årlig intern tävling där Brutus agerat juryman. Ca 1 timme ägnades åt visning av de bästa bilderna och Brutus jurykommentarer. Intressant. Årets fotograf blev föreningens ordförande som är nyinvald medlem i N = Naturfotograferna.

Suverän dag och kom naturligtvis hem med Brutus senaste bok. Praktverket om konsten att fotografera. Blir säkert många timmars läsning framöver i höstmörkret.
Lasse

Klicka på bilderna för att se hela bilden.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

CAPTCHA (Robotkollare) *